top of page

Výstavy  Archiv B&M  Chochola - historie

●         28. 1. – Prodlouženo do 31. 12. 2023   Central Gallery, Praha    Výstava ve výstavě - "Chochola à Paris" obsahující projekci fotografií 4poprvé včetně kompletní série portrétů legendárního surrealisty Dalího. Možnost shlédnutí filmového dokumentu „Vzlety a pády“ Věry Chytilové a rozšířená expozice fotografií Paříž, Salavador Dalí a Crazy Horse Saloon. Na zahájení výstavy bude probíhat prezentace a představení celoročního programu výstav ke 100 letům od narození Václava Chocholy.

V Central Gallery je vystaven známý cyklus portrétů S. Dalího s obměnami již od roku 2007.

https://www.centralgallery.cz/

●           8. 3–9. 5. 2023    Muzeum Stochov      "Stochov je náš!"       Václav Chochola – Kamil Lhoták – Jiří Kolář, 
výstava připomínající genealogickou linii rodu Chocholů a vazby Václava Chocholy a jeho přátel ke Stochovsku.

https://www.stochov.cz/volny-cas/muzeum/

●           15. 3.–28.4. 2023   Galerie Millenium, Praha – "Václav Chochola a přátelé"

(Adolf Hoffmeister, Jiří Trnka, Jan Werich, Jiří Brdečka a další)

http://www.gallerymillennium.cz/

●         17. 3.–19. 5.  2023 Galerie Václava Chada, Zlín  výstava "Pábitel Václav Žák" - Radostné poselství spontánního malíře aneb dialog mezi dochovanými uměleckými díly pábitele Václava Žáka a dokumentárními fotografiemi (Eva Fuková, Václav Chochola) kurátoři PhDr. Zuzana Krišková a Mgr. Pavel Konečný

https://zlinskyzamek.cz/galerie/

●           10.5.–1.6.  2023   Galerie Vltavín, Praha    "Václav Chochola, František Dvořák a přátelé"
(Jan Zrzavý, Kamil Lhoták, František Tichý, Adolf Born, Vladimír Suchánek ad.)

●           13. 5.– 31. 5. 2023   Pražské Jaro -  "Hudba"  - foyer koncertního sálu, Rudolfinum

Chochola rok co rok počínaje jarem 1949 fotografoval hudební festivaly Pražské jaro. Z koncertů, ale i jejich zákulisí vznikla řada fotografií, které svou procítěností vypovídají o lásce autora k hudbě. Výstava ukáže portréty světových hudebních osobností i žánrové snímky z koncertů pořízené během pěti dekád festivalu Pražského jara.

●            29. 6.–3. 9. 2023   Zámek Kladno     "Salvador Dalí a  Václav Chochola",  kurátorka Pavla Slancová

●            1. 10. –17.12.  2023    Dům Štěpánka Netolického, Třeboň,    

Václav Chochola  a jeho přítel, třeboňský rodák, malíř Zdenek Seydl

a  městská periferní krajina jako součást venkova ( Libeň, Morava, Jižní Čechy)

Jiří Kolář - Zámek Kladno

Zapůjčili jsme sérii autorských roláží, které vznikly v roce 1960 v tvůrčím tandemu Václav Chochola / Jiří Kolář. Můžete je vidět na výstavě JIŘÍ KOLÁŘ, kterou pořádá Galerie Kladenského zámku ve spolupráci s Galeriemi Vltavín a Moderna.

Jiří Kolář patřil mezi nejvýznamnější české výtvarníky a básníky, byl autorem experimentální a vizuální poezie a mnoha originálních výtvarných technik.

Velká část jeho života byla spjata s Kladnem. U příležitosti 20 let od jeho úmrtí možnost spatřit zlomek jeho tvorby, kdy zapůjčené artefakty pochází jak z jmenovaných galerií, tak ze soukromých sbírek.
Výstava potrvá do 4. 9. 2022.

https://www.kladenskyzamek.cz/

Zádušní 1, 272 01 Kladno


 

Kolář.jpg

Václav Chochola - Salvador Dalí

Výstava grafik legendárního surrealisty
Slavadora Dalího je doplněna dnes již ikonickými portréty od Václava Chocholy.


Zahájení 13. srpna 2020 v 17:00,
Muzeum fotografie a moderních obrazových médií,
VKC Jindřichův Hradec, p.o.
Adresa: Kostelní 20/I – jezuitská kolej
377 01 Jindřichův Hradec

Výstava potrvá do 30. září 2020.

Archiv B&M Chochola

http://vkcjh.cz/
https://www.mfmom.cz/

Pozvanka Dali Chochola JH.jpg

Václav Chochola - Morava 53-88
2019 Mikulov, Regionální Muzeum Mikulov

2020 repríza - Jindřichův Hradec, Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, VKCJH, p.o.,

 

 Jak vypadá Morava hledáčkem objektivu jednoho z nejvýznamnějších českých fotografů? To se dozvíte na výstavě Morava 53-88, která začíná 2. května na mikulovském zámku.

První snímky z Moravy pořídil fotograf Václav Chochola (1923-2005), když se jel oženit do Dolních Dunajovic s Boženou, rozenou Stopkovou. To bylo v roce 1953. V dalších mnoha letech tak jezdil na Moravu pravidelně. Patřil do Prahy, pocházel z předměstí, z Libně. Přesto o něm Bohumil Hrabal řekl, že je venkovan, „úžaska“, který vše jako kdyby viděl poprvé. Ve své tvorbě se Chochola věnoval fotografování sportu, divadla, hudby a portrétování výtvarníků, a dalších osobností. Ve volné tvorbě se inspiroval hlavně atmosférou periferie velkoměsta.
 Na fotografiích z Moravy je znát, jak má předměstí blízko k venkovu i jak na Moravě nacházel podobné vizuální situace jako ve své Praze.

 

Výstava Morava 53-88 představí dosud neprezentovanou, téměř intimní část Chocholovy tvorby – záběry z jeho cest na jižní Moravu k rodině své ženy.  Fotografie vystavené během tohoto roku na zámku v Mikulově skutečně odkrývají to nejniternější, ať už se jedná o lásku, dětství, smrt, nebo také zdánlivě všední záběry nejobyčejnějších činností.

 

Chocholovy fotografie z Moravy patří k velkým překvapením, nejen autorům celého projektu a pokračovatelům dědictví klasika české fotografie Blance a Markovi Chocholovým, ale i samotným příbuzným, kteří některé z fotografií vidí poprvé.

Z více než 900 fotografií se postupnými výběry vytvořila jedinečná kolekce, kterou můžete najít i v reprezentativním katalogu, který v rámci výstavy bude i pokřtěn přímo na vernisáži. „Fotografie Václava Chocholy Morava  53- 88  jsou dnes zajímavé i z  hlediska etnografického.  Dá se říci, že Chochola fotil příbuzné a k tomu vždy něco navíc, dokonce natáčel na 8mm filmový pásek, tyto záznamy budou taktéž na výstavě prezentovány.“ Říkají kurátoři výstavy Blanka Chocholová a Josef Šuba, etnolog, který celý projekt nastartoval.

 

V roce 1965 Bohumil Hrabal napsal postřehy, které jsou dodnes aktuální:

Fotograf Václav Chochola nám svými fotografiemi ukazuje úhly a propojenosti svých pohledů a že jej posedají jistá témata, která se v obměnách vracejí... Dělí se tak s námi o svoje dojetí, chce, abychom se dovedli bavit na útraty kulových ploch, které neustále sebou nosíme jako ohromný hrb, jehož centrum je v našem oku. Chce nám poradit, že člověk má sebou nosit fotografický aparát i když jej sebou nemá, nebo vůbec jej nemá, že lze fotografovat i ve snění. A hlavně, že je třeba a zapotřebí přijíždět jako žasnoucí venkovan, pořád jakoby poprvé. Jako pravý

libeňák, Václav Chochola je tím užaslým venkovanem, „úžaskou“.

Václav Chochola Morava 53-88 Muzeum fotografie

Václav Chochola: Z Paříže 1968-1969
Kabinet fotografie, Zámek Kladno

výstava přístupná od 19.5. - prodlouženo do 21.6. 2020 !!!

V pořadí druhá výstava a první autorská výstava v Kabinetu fotografie Galerie Kladenského zámku je věnována již nežijícímu klasikovi české fotografie Václavu Chocholovi (1923–2005), jehož rozsáhlé dílo obsahuje jak dokumentární fotografie, tak výtvarné umění, reportážní i sportovní fotografie, až po portrétní tvorbu.

Seznam významných osobností, které zobrazil svým objektivem čítá stovky jmen. Mnoho z nich byli i jeho přátelé. Namátkou můžeme z českých osobností jmenovat členy tvůrčí Skupiny 42, Kamila Lhotáka,  Františka Hudečka, Jiřího Koláře, se kterou obsahově i programově souzněl. Z dalších portrétovaných alespoň několik jmen: Voskovec a Werich, Bohumil Hrabal, Jan Zrzavý, či jeho velký přítel, malíř František Tichý. Nesmíme opomenout  ani celoživotní přátelství s dalšími dvěma významnými fotografy Karlem Ludwigem a Zdeňkem Tmejem.
Současná výstava, která se koná v komorním prostředí Kabinetu fotografie, nemůže pojmout průřez celoživotním Chocholovým dílem, a je proto zaměřena jen na jedno tvůrčí období, a to na pobyty v Paříži v letech 1968–1969. V té době vytvořil portréty takových světových osobností jako Salvadora Dalího, Maxe Ernsta, Man Raye, Brassaie, či v Paříži žijícího Milana Kundery.

Výstava je pořádána ve spolupráci s Archivem B&M Chochola. Navštívit ji můžete v Kabinetu fotografie Kladenského zámku od 6. března do 21. června 2020.

 

Kabinet fotografie Zámek Kladno - kurátor Jiří Hanke

vaclav-chochola-POZVANKA.jpg
Karel Hájek – Byl jsem při tom


Muzeum fotografie a moderních obrazových médií
28.10. – 30.12. 2018
Jinřichův Hradec Kostelní 20/I – jezuitská kolej


Vážení návštěvníci,

zveme Vás v sobotu 27. 10. 2018 v 17.00 hodin na zahájení výstavy „Karel Hájek – Byl jsem při tom“, připravené k 40. výročí úmrtí fotografa Karla Hájka. Na výstavě jsou vedle fotografií a exponátů ze Sbírky Muzea fotografie a moderních obrazových médií významně zastoupeny fotografie a dokumenty zapůjčené z Archivu Národního muzea, Archivu B&M Chochola a ze Sbírky fotografií Svazu českých fotografů. Zvláštní poděkování za práci na přípravě výstavy patří (v abecedním řazení) paní Blance Chocholové, panu Marku Chocholovi, panu Liboru Jůnovi a paní Věře Matějů.                  

Těšíme se na setkání s Vámi.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií

karel-hajek-byl-jsem-pri-tom-514.jpg
Jiří Brdečka 100 let – Od Limonádového Joa k zázrakům animace
Mimořádná retrospektivní a interaktivní výstava Jiří Brdečka: 100 let – od Limonádového Joa k zázrakům animace se pro veřejnost otevře 16. prosince 2017 na Chvalském zámku v Praze. Výstava věnovaná jedné z nejvýraznějších osobností českého filmu, mj. autorovi či spolutvůrci scénářů ke snímkům Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech nebo Císařův pekař a Pekařův císař, která stále za mnoha hity české kinematografie, bude otevřena do 1. dubna 2018. Letos na Štědrý den by se scenárista, režisér, kreslíř a publicista Jiří Brdečka dožil 100. narozenin. Výstavu spolupořádá nakladatelství Limonádový Joe, za kterým stojí dcera Jiřího Brdečky, scenáristka Tereza Brdečková a písničkář, básník a textař Jiří Dědeček. Ti se obklopili týmem složených z nejužších přátel a sympatizantů Jiřího Brdečky. „Adam Hoffmeister je zkušený kurátor a otce měl rád. Matyáš Trnka je moderní multimediální kumštýř, který má na téma nový nezávislý pohled a vystudoval animovaný film,“ dodává Brdečková. Výkonný producent výstavy Jakub Hora zase organizoval obě Trnkovy výstavy v Plzni i v Praze. „Pak je tu třeba ještě Blanka Chocholová a její syn Marek, oba skvěle udržují při životě dílo fotografa Václava Chocholy a jeho přátel, kteří mapovali svět Trnky, Brdečky, Wericha, Hoffmeistera a dalších. Také s jejich fotografiemi se na výstavě setkáte.

denně od 9 do 17 hod   /  od 16.12.2017 do 1.4.2018
Chvalský zámek - Praha 9 - Horní Počernice

KABINET CHOCHOLA

Galerie Mariánská - Pozor expozice ukončena!
Jednáme o umístění do nových prodstor.
expozice probíhala v období let 2016 - 2019
Václav Chochola a Archiv B&M Chochola

Stálá fotografická expozice

Autoři Fotografií:

Václav Chochola, Zdeněk Tmej, Karel Ludwig, Karel Hájek, Jan Lukas

Kurátor expozice:
Blanka Chocholová *1953 
Fotografka, kurátorka, pedagožka, dcera Václava Chocholy.
 
 
Stálá expozice z unikátního fotografického archivu založeného Václavem Chocholou (1923–2005). Fotografie českých klasiků mapují období téměř celého 20. století, obsahující rozličná témata, události a i výtvarné směry. Expozice je umístěna v 1. patře nově otevřené Galerie Mariánská v samotném centru Českých Budějovic. V galerijním obchodě v přízemí budovy je kompletní nabídka tiskovin - katalogy, monografie, autorské tisky, pohlednice a plakáty.
 
 
Continual photographic exhibition from archives founded by photographer Václav Chochola (1923–2005). Photographs of czech classics contain several themes and styles throug the almost whole 20. century time scale. Expozition is located in the 1st floor of newely estabileshed Gallery Mariánská in the center of town České Budějovice.
The Gallery shop offers complete sortiment of the archival stationery: Catalogues, Monographies, Authors prints, Postcards and Posters.
 
 

 
záběry z expozičního sálu:
 
 

 

SPORTU ZDAR!

 

Fotografie V. Chocholy součástí expozice -

tématika sportu v Umění, více než 60 autorů

Kurátoři: Petr Volf, Leoš Válka
otevřeno mimo úterý - 24. 6. - 10. 10. 2016

Centrum současného umění - DOX

Poupětova 1, Praha 7

 TV Reportáž o výstavě ČT ART

ALL HAIL SPORT!

Photographs by V. Chochola as a part of the expozition -
Theme of Sport in ART, more than 60 authors
Curators: Petr Volf, Leoš Válka
Open except tuesdays - 24. 6. - 10. 10. 2016
Center of Contemporary Art - DOX
Poupětova 1, Praha 7
TV Repor about exhibition / ČT ART

 

 

 

Výstava Zdenek Seydl a Knihy
Archiv výtvarného umění 
MUZEUM HRNČÍŘSTVÍ, nám. Smiřických 41,
Kostelec nad Černými lesy
otevřeno čt - ne / 9.7. - 4.9. 2016

 

Václav Chochola - Paris 1968 -1969
Výstava v Café au Chat Noir
15.4. - 31.7. 2016
Náměstí Přemysla Otakara II. 21, České Budějovice

ve spolupráci s Foto MIDA

 

 

ZDENEK SEYDL A NÁRODNÍ DIVADLO

(29. dubna 1916 – 17. června 1978 )

100 Let od narození!!!

 

Prodloužena do 30.9. 2016

Výstava je přístupná po skončení divadleních prázdnin

Café Nona, Národní 4, Praha 1

od  16.8. - po - pá 9-24h, so - ne 11-24h.

Zdenek Seydl and National Theatre

Exhibition Zdenek Seydl and National Theatre

will be extended in date 15.8. - 30.9. 2016 !

Café Nona, Národní 4, Praha 1

Mon - Fri 9-24h, Sat- Sun 11- 24h

 

ZDENEK SEYDL A KNIHY

výstava ke 100 výročí od narození

součástí expozice jsou fotografie V. Chocholy

Archiv výtvarného umění DOX

otevřeno mimo úterý 25.2. - 15. 5. 2016

Poupětova 1, Praha 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salvador Dalí a Fotografové

Surrealismus Socialismus Fašismus

Chochola, Ludwig, Tmej, Hájek, Lukas

3. 9. - 5. 11. 2015 Galerie Mariánská

Pražská třída 1, České Budějovice

prodlouženo do 7.2. 2016

 

 

Gen Chochola -

Václav Chochola, Blanka Chocholová, Marek Chochola

Archiv výtvarného umění  / Centrum současného umění DOX

Poupětova 1, Praha 7 – Holešovice

17. 9. - 15. 11. 2015 / Prodlouženo do.15.11. 2015!!

so-po 10:00—18:00 / st-pá 11:00—19:00

 

 

Fotografie Václava Chocholy na výstavě:

Kamil Lhoták: Sic itur ad astra

Muzeum Kampa

U Sovových mlýnů 2, Praha 1

16. 7. - 18.10. 2015

Prodlouženo do 29.10. 2015

 

 

Czech Fundamental

Museo di Roma in Trastevere

Řím - Itálie

27/05 - 19/07/2015

 

PRAGUE PHOTO 2015
Instalace - "Masa a moc"

Kafkův dům, Náměstí Franze Kafky 3, Praha 1

20. - 26. dubna 2015 
http://praguefoto.cz/

 

Fotografie Václava Chocholy na výstavě:
Kdo jsem. Bohumil Hrabal: spisovatel ̶ Čech ̶ Středoevropan 

Termín konání: únor 2015 – květen 2014  
Literaturarchiv Sulzbach-Rosenberg /

 Literaturhaus Oberpfalz

Německo

 

Fotografie Václava Chocholy na výstavě:
Kdo jsem. Bohumil Hrabal: spisovatel ̶ Čech ̶ Středoevropan 

Termín konání: 26. 9. 2014 – 23. 11. 2014 
Litertur Haus Berlin - Fasanenstraße 23
10719 Berlin

 

 

Fotografie Václava Chocholy na výstavě:
Richard Fremund 1928 - 1969

19.9. - 7.12. 2014

Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2
118 00 Praha 1 – Malá Strana

 

Fotografie Václava Chocholy na výstavě:
Kdo jsem. Bohumil Hrabal: spisovatel ̶ Čech ̶ Středoevropan 

Termín konání: 1. 4. 2014 – 31. 8. 2014 
Místo konání: letohrádek Hvězda, Praha 6

Památník Národního Písemnictví

 

PRAGUE PHOTO 2014
Instalace - CRAZY HORSE SALOON & Salvador Dalí

Kafkův dům, Náměstí Franze Kafky 3, Praha 1

8. – 12. dubna 2014 11 – 19 hod.
(10. dubna Nocturno – otevřeno do 21 hod)
13. dubna 2014 11 – 18 hod.

http://praguefoto.cz/

 

Salvador Dalí: Zhmotnění neskutečného
Muzeum města Brna, Špilberk 210/1, 662 24 Brno
6.3. - 6. 4. 2014

 

 

GENY A GENERACE, 9. tématická výstava
Galerie Artinbox - Perlová 370/3,  Praha 1  Vernisáž 7.2. 2014

 

Salvador Dalí

Kuns(t)räume grenzenlos Bayerisch Eisenstein

(Bavorská Železná Ruda)

Bahnhofstraße 52 
94252 Bayerisch Eisenstein

1.12. 2013 - 23.3. 2014

 

PRAGUE PHOTO 2013

Václav Chochola / 40. léta

Kafkův dům - Náměstí Franze Kafky 3, Praha 1 
23.4. - 28.4. 2013  11 – 19 hod.

Součástí prezentace je i uvedení reprezentativní publikace Miloš Havel - český filmový magnát.

 

Václav Chochola / 40. léta

Art in Box galerie

Perlová 3, Praha  1

23. 2. - 21. 3. 2013.

 

 

Václav Chochola / 40. léta

Fotografická galerie Fiducia

Nádražní 30, Moravská Ostrava

13.12. 2012 - 25.1. 2013 / Po-Pá 10-18h

 

Jan Zrzavý - Božská hra

Dům umění - OSTRAVA

12.12.2012 - 10.3. 2013

 

Jan Zrzavý a Malá strana

Hradčanská galerie Josefa Kalouska

Hradčanské náměstí 12, Praha 1

14.12.2012 -15.1. 2013

 

Jiří Trnka Tajemná zahrada pohádek

 Výstava ke 100. výročí narození

Muzeum města Brna,

Špilberk 210/1, 662 24 Brno

15.11. 2012 - 27.1. 2013

 

Jiří Trnka 1912-1969

 Výstava ke 100. výročí narození

Galerie Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5

2.10.-2.11 2012 otevřeno út-pá  13-18h

 

Svět Jiřího Trnky a jeho přátel
Galerie Millennium
Tržiště 5/370, Praha 1, 118 00

od 15.února do 11.března 2012

 

 

Prague Photo 2012

Veletrh fotografie

24. - 29. 4. 2012

DOX, Poupětova 1, Praha 7

 

 

JAN ZRZAVÝ ve fotografiích Václava Chocholy

1. 12. - 30. 1. 2012

Muzeum Prostějovska

Nám. T. G. Masaryka 2, Prostějov

 

 

Konec avantgardy?
Od mnichovské dohody ke komunistickému převratu.
26. 5. – 25. 9. 2011, Městská knihovna, 2. patro

Archiv B&M Chochola poskytl  na výstavu 38 exponátů fotografií  Václava Chocholy, Karla Ludwiga a Zdeňka Tmeje.

 

 

Zdeněk Tmej - Totální nasazení

Fotografická Galerie FIDUCIA OSTRAVA

Termín: 13. 12. 2010 - 21. 1. 2011

Pozvánka na výstavu

Salvador Dalí – Božská komedie

Dům Gustava Mahlera v Jihlavě

adresa: Znojemská 4, Jihlava

20. srpna – 30. října 2010

Otevřeno:

srpen - září: út – ne 10–12 13–18

říjen: út – so 10–12 13–18

BOŽSKÝ KOMEDIANT SALVADOR DALÍ

Muzeum Kroměřížska
od 21. května do 15. srpna 2010

Muzeum - KM

 

 

Zdeněk Tmej - Totální nasazení

Expozice  probíháv rámci výstavy

Im Totaleinsatz v dokumentačním centru Prora

na ostrově Rügen v Německu.

http://www.dokumentationszentrum-prora.de/

Doba konání výstavy:

Listopad 2009 - Červen 2010

 

 

PRAGUEPHOTO 2010!

29. března - 4. dubna 2010 výstavní síň Mánes.

expozice Archiv B&M Chochola

http://www.praguefoto.cz/

 

Ateliér Schlosser & Wenisch: Fotografie
Výstava vznikla ve spolupráci s

Archivem B&M Chochola.
21. ledna—18. dubna 2010
Galerie Josefa Sudka
Úvoz 24
110 00 Praha 1
otvírací doba:
středa–neděle 11—17 hodí říjen–březen

středa–neděle 11—19 hod duben–září
 

Zdeněk Tmej - Totální nasazení

Expozice  probíháv rámci výstavy

Im Totaleinsatz v dokumentačním centru Prora

na ostrově Rügen v Německu.

http://www.dokumentationszentrum-prora.de/

Doba konání výstavy:

Listopad 2009 - Květen 2010

 

Museum of Contemporary Photography (MoCP)
600 S. MICHIGAN AVE : CHICAGO, IL 60605
Výstava české fotografie ze sbírek Baruch Foundation

29.1. - 28.3 2010

V KATALOGU POSLEDNÍ autorsky připravené VÝSTAVY nazvané Pokrm pro oči, jíž umělec s několikaměsíčním zpožděním připomněl své šedesátiny (narodil se 29. 4. 1916, výstava byla v září a říjnu 1976 v pražské Nové síni), jsou na vstupní straně citáty z jeho deníku. První z nich, výrok japonského grafika Hokusaie, zní: Od svých šesti let pociťoval jsem touhu kresliti všechno, co jsem kolem sebe viděl. Z. Seydl nevybral tehdy tento citát do úvodu náhodou. A jeho opakování zde není také náhodné. Zdá se, že postihuje v obecné poloze základní rysy Seydlovy osobnosti:  extrovertní, v kontaktu a v interkreaci se světem se rozvíjející tvořivost, i časné uchopení výtvarné řeči jako jejího hlavního výrazu. (Posledně uvedenou skutečnost potvrzuje i tento životopisný fakt: v r. 1935 získal Z. Seydl první cenu na pražské výstavě dětské kresby - za práce z let 1922-1929.) Seydlovo výtvarné nadání, podporované jistě i příznivým rodinným zázemím (jeho nevlastním otcem byl  sochař K. Pokorný),  získává profesionální kvality a názorovou vytříbenost vzděláním stejně důkladným jako neobvyklým. Ve školním roce 1932-1933 absolvuje Z. Seydl jednoroční kurs grafickýchtechnik na Státní grafické škole u prof. J. Konůpka.

 

 V letech 1933-1936 se vyučí sazečem v České grafické unii v Praze. (Zřejmě velmi úspěšně i podle přísných profesních kriterií, protože v roce vyučení získává 1. cenu Ústavu pro zvelebování živností v typografickém oboru  na učňovské pokračovací škole v Praze.) Přitom stále kreslí a maluje, v letech 1935 a 1936 se účastní výstav sdružení Mladá kultura, vznikají jeho první scénografické práce. V rozmezí let 1936-1941 studuje na Uměleckoprůmyslové škole v ateliéru pro kreslení a monumentální malbu, vedeném F. Kyselou. V téže době se zúčastňuje Salonů na chodbě v divadle E. F. Buriana  a výstav skupiny Sedm v říjnu, jejímž je zakládajícím členem. Jak vidno z tohoto strohého a jistě ne úplného výčtu faktů, jsou Zdenka Seydla léta učednická naplněna intenzivní prací. K tomu je třeba dodat ještě alespoň toto: významným výtvarným a námětovým obohacením je v době okupace pro Z. Seydla také kontakt  se členy Skupiny 42, zejména s malíři F. Grossem, F. Hudečkem a K. Lhotákem. Neméně důležité je i přátelství s A. Paderlíkem, s nímž v r. 1943 vystavoval soubor olejů v malé síni Mánesa. A důležitá je i škola: všestrannost F. Kysely, sahající od užité grafiky přes monumentální malbu, sklo a textil až ke scénografii, se kryje se Seydlovým tvůrčím záběrem při ohlédnutí na uzavřená díla obou umělců jistě ne náhodou. A také Seydlův smysl pro výtvarný rytmus, z něhož pramení jeho cit pro dekorativní a ornamentální možnosti liniové kresby, i stále zřejmější sklon k nepopisné znakovosti, našly u jeho profesora jistě přinejmenším příznivé přijetí.(Bez povšimnutí neprošly kolem Z. Seydla určitě ani první pokusy o český kreslený film, jež na přelomu 30. a 40. let podnikl J. Benda, také profesor pražské Umprum.)

 

Na sklonku okupace a zejména v prvních letech poválečných  se Z. Seydl začíná stále výrazněji prosazovat v nejrůznějších oblastech užitého umění. (Což mu ovšem nijak nebrání v tom, aby v r. 1945 neuspořádal samostatnou výstavu své grafiky a nadále se neúčastnil řady výstav jako „volný" výtvarník.  V roce 1945 se stal také členem SČUG Hollar.) Seznam exponátů v katalogu Seydlovy výstavy uspořádané na konci roku 1949 v Topičově salonu je z tohoto pohledu příznačný: kresby (včetně návrhů kostýmů a kreseb pro animovaný film), grafika (včetně linoleořezových plakátů), ilustrace, koláže z květin, listí a stébel, hračky, textil, koberce, intarzie (např. krabice na příbory, ale také brože, desény šatovek a v neposlední řadě knižní obálky (60 čísel), úpravy knih (12) a vazby (7).
Koncem 40. let je tedy Seydlovo tvůrčí pole v podstatě dotvořeno. Ve všem, co dělá, už jsou také přítomny hlavní rysy jeho vidění, jeho rukopisu, jeho groteskně lyrického a lyricky groteskního výtvarného i literárního projevu. 
 

Do výtvarné redakce nakladatelství Čs. spisovatel přichází v roce 1949 Seydl jako redaktor s jasným a originálním názorem na knihu - a zejména v produkci tohoto nakladatelství je to po celou dobu jeho působení, které skončilo až jeho odchodem do penze v roce 1976, zcela zřejmé a snadno doložitelné. A to nejen desítkami titulů, jež typograficky upravil či jimž navrhl přebal a vazbu, ale hlavně výtvarnou koncepcí mnoha edic. Typickápro Seydla-úpravce je klidná typografie knižního bloku, spise klasická, jen někdy s mírně funkcionalistickým nádechem, obklopená bohatou, kresebně, barevně a významově útočnou obálkou nebo přebalem a stejně laděnou vazbou. (V tomto ohledu a v této poloze je Z. Seydl podle mého mínění nejblíž J. Čapkovi. Právě jako úpravce knihy lze tyto dvě osobnosti považovat za spřízněné. Jinak - už jako ilustrátoři - mají myslím daleko méně společného, než se soudívá.) Řekne-li se Seydl a kniha, vybaví senám většinou Seydl-ilustrátor. Svým způsobem není divu: originalita jeho ilustrátorské práce je nezaměnitelná a jeho výkony v tomto žánru tam,kde byl text pro něho jako šitý na míru (La Fontaine: Bajky, Rabelais: Gargantua a Pantagruel, Hoffman: Ďáblův elixír, J. Š. Kubín: Strakatý máslo aj.), patří k vrcholům moderní české knižní ilustrace.

 

 Obdobně je tomu v grafice, kresbě, malbě i v dalších oborech už zmíněných, z nichž ovšem pouze část Seydlovy práce pro divadlo je monograficky zpracována (Kostýmy, Divadelní ústav, 1977). A tak se v této chvíli pradoxně jeví, že dílo, definitivně uzavřené  autorovou smrtí 17. června 1978, dílo, patřící přinejmenším do kontextu české výtvarné grotesky, ohrožuje zapomnění nebo odsunutí mezi blednoucí legendy. Snad se tato nebezpečí podaří zažehnat a popřít tak jeden z možných významů Morgensternovy myšlenky,kterou také citoval Z. Seydl v již vzpomenutém katalogu: Čím jsem starší, tím více mi patří jedno slovo přede všemi ostatními: grotesknost.

 

text BOHUMIL HOLÝ, 1996  k výstavě v Galerii Hollar
 

ZDENEK SEYDL

(29. dubna 1916 – 17. června 1978 )

100 Let od narození!!!

Archiv výtvarného umění  

MUZEUM HRNČÍŘSTVÍ, nám. Smiřických 41,
Kostelec nad Černými lesy

otevřeno  čt - ne / 9.7. - 4.9. 2016

bottom of page